Popis příspěvku

Můžeš léčit svůj život! V českém překladu „Miluj svůj život“!

Dnes mám pro tebe typ na knihu, která může opravdu zásadním způsobem změnit tvůj život. Luise L. Hay zde přináší nejen informace o tom, jak fuguje zákon přitažlivosti, že bychom měli myslet pozitivně, že je prvořadé budovat vztah k sobě a od něj se vše bude odvíjet. Dává nám i návody, jak to zrealizovat. Řady cvičení, afirmací, uvědomění.

Česká kniha má ale jednu OBROVSKOU VADU! A tou je překlad.

1. Název „Miluj svůj život“ odrazuje zrovna ty, kteří mají největší problém se sebepřijetím, sebeláskou a nemají svůj život rádi. Nechtějí nic o lásce k sobě a k životu slyšet. Je to bolavé místo a kniha si od nich zaslouží tak akorát mávnutí rukou nad nejspíš sentimentální slátaninou.

2. A to je bohužel podle mě problém pro ty kteří se rozhodli podle ní postupovat:
Překlad formuluje afirmace do podoby „CHCI se změnit“

„Chci se zbavit svých zaběhlých schémat.“
„Chci odpustit.“

Ale tady se dostáváme do tvorby jiné myšlenky a jiné emoce, než když se v anglickém originálu uvádí „I am willing to change.“

„I am willing to forgive.“

Možná mě nějaký angličtinář opraví, ale z těchto vět je pro mne cítit jasný pohyb k uskutečnění „willing“, průběhový čas, změna právě probíhá, právě odpouštím a nebo také se to překládává jako „jsem ochoten ke změně“ „jsem ochoten odpustit“.

Od českého „Chci“ je to pro mne rozdíl. Cítím tam tenzi … jak u Pyšné princezny „chci a chci“… nebo u vzdorného dítěte „chci!“. CHCI ale pořád nic. Navíc vezmeme-li si dříve uveřejňované teze z „Jak si správně přát“ od Pierra Franckha nebo zákon přitažlivosti jak jej formuluje „Tajemství“, myšlenka, že něco CHCI vyvolává stav CHTĚNÍ, tedy nedostatek, nenaplnění dané touhy.

Proto doporučuji všem, kteří se rozhodnou ponořit se do aktivit v této knize, formulujte své afirmace a praktikujte cvičení v přítomném čase. Nepoužívejte

BUDU – nejsem, až jednou v budoucnu budu
CHCI – cítím nedostatek, přitahuju nedostatek

ale

„měním se“ – cítím, že to probíhá
„odpouštím“ – právě teď odpouštím, je odpuštěno
„zbavuji se“ – cítím že to odchází a opouští mě to, je to pryč

Krásný den
plný fajn změn

FOTO: http://www.bux.cz/knihy/29063-miluj-svuj-zivot-ilustr.html
large