Ahoj,

zdravím tě do krásné neděle, aspoň tady u nás na Moravě.

Dneska si budeme krátce povídat o dětech, abych uvedla nové video, které najdeš na mém youtube kanále. Dnes je to osobní, video z našeho soukromého života, jak si s dcerou pečeme dort.

Dcerka měla nedávno narozeniny a já se snažím dětem dávat vždycky i nějakou společnou aktivitu. ČAS JE TOTIŽ PRO DÍTĚ OD RODIČE TÍM DÁRKEM NEJCENNĚJŠÍM. Můžeš dávat dárky jak drahé chceš, ale věnováním času dítěti ukazuješ, že patří do tvého života, že není nic důležitějšího, věnuješ mu soustředěnou pozornost a to jej „vyživuje“ a naplňuje láskou. A nejen, že jeto krásné a láskyplnné, ale také praktické. Díky vnitřnímu klidu a jistotě, který při tom dítě získá je s ním mnohem snadnější spolupráce a domluva. Je spokojenější, nemusí si nic dokazovat, trucovat, záleží mu na vztahu s námi více než na věcech atd. Řekli bychom tak tradičně „méně zlobí“.

Přiznám, že když při té aktivitě dělám video, už to není tak úplně soustředěná pozornost, ale dcerka dělává videa ráda. Taky aby video odsýpalo, stály jsme tam, kde se má a další spousta detailů, musím mít aktivitu víc pod kontrolou já než je běžné. Lepší je předat iniciativu do rukou dítěte. Pár věcí, které je dobré při společně tráveném času mít na paměti:

Přijímám její iniciativu, když příjde s nějakým nápadem, snažím se nekritizovat její nápady nebo je komentovat neutrálně.

Je dobré, aby dítko dělalo co nejvíce věcí samo, snažila jsem se jí často ptát, jestli danou věc dělám já nebo ona.

Bylo pro mě důležité, aby si dcera sama vybrala, jak chce, aby její dort vypadal, co na něm chce a to pro mne bylo důležitější, než v tu chvíli prosazovat zdravý životní styl. Hlavně, abychom si spolu pohrály a ona mohla co nejvíce tvorbu dortíku ovlivnit.

Dávám hodně na výběr … kdo udělá toto, chceš namazat to, nebo to, co tam dáme … výběr umožňuje dítku cítít jeho kompetence a to oslabuje jeho snahy trucovat a hádat se s námi … zjednodušeně řečeno hrát hry „kdo z koho“, „kdo je tady šéf“, protože dostatečně cítí své kompetence a možnost volby.

Jak se nám dařilo uvidíš ve videu …

Šťastnou sladkou neděli 🙂

Video: Děláme si dort aneb netradiční narozeninový dárek